Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Abstynencja pracowników z powodu chorób jest dużym problem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu taka osoba nie wykonuje swoich zawodowych obowiązków, lecz należy mu się dodatkowo za ten okres odpowiednie świadczenie. Do wyznaczonej liczby dni na zwolnieniu wypłaca je właściciel firmy, a później taki obowiązek powinien przejść do ZUSU.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom ogromne znaczenie ma prewencja, z takich też powodów w takie działania często się też angażuje Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których podjęto tego typu działania, jest przeciwdziałanie negatywnym niepożądanym skutkom stresu zawodowego pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano specjalistyczne szkolenia i warsztaty poświęcone takim zagadnieniom.

Właściciele firm w ramach tego projektu skorzystać mogą dodatkowo z licznych narzędzi, pozwalających skontrolować skalę ryzyka w firmach, które prowadzą. Tym sposobem można będzie podjąć skuteczne działania naprawcze, a także zacząć wdrażać profilaktycznie środki chroniące przez pojawieniem się stresu związanego z pracą.

Jak pokazują statystyki, ten właśnie czynniki to jeden z występujących najczęściej powodów pracowniczych chorób. Szacuje się, że blisko sześćdziesiąt procent wszystkich zwolnień jest efektem postępujących kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmiarem presji w pracy. Tylko zaburzenia w układzie ruchu zgłaszane są częściej pośród problemów z pracą zawodową.

Długotrwały stres może się bardzo negatywnie odbić na rozmaitych obszarach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Powoduje narastające kłopoty ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a nie leczony może się stać powodem poważniejszych chorób. Zbyt długie narażanie na duży stres może się nawet skończyć depresją albo nerwicą.

Pracownicy niejednokrotnie nie mają zupełnie świadomości, ile niepożądanych skutków dla nich może nieść życie w nieustannym stresie. Efekty takiej sytuacji odbijają się także na codziennym działaniu firmy, bowiem znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a zwiększa liczba wypadków i zwolnień chorobowych.